Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie v Čepeni

Tradícia púte v severnej časti galantského okresu sa sústreďuje aj do mesta Sereď – konkrétne do jeho miestnych častí Stredný a Dolný Čepeň. Každoročne sa tam v nedeľu po sviatku Nanebovzatia Panny Márie koná mariánska púť. Počiatky púte v tejto lokalite spadajú do tridsiatych rokov 19. storočia, keď Sereď a blízke okolie postihla cholera. Vtedy tam zomrelo mnoho ľudí. Obyvatelia z vďaky po ukončení epidémie postavili v Strednom Čepeni dnešnú Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie, vtedy zasvätenú Panne Márii Pomocnici kresťanov. Táto kaplnka bola postavená na mieste staršieho kostola spomínaného v roku 1634.

V pútnu nedeľu idú veriaci už tradične v procesii od farského kostola ku Kaplnke Nanebovzatia Panny Márie. Slávnostná svätá omša sa zvyčajne koná pred kaplnkou v Strednom Čepeni. Po jej skončení ľudia prechádzajú ku kaplnke v Dolnom Čepeni, kde je tradíciou modliť sa litánie k Panne Márii. Touto modlitbou sa púť končí. Na sviatok Nanebovzatia Panny Márie sa v Strednom Čepeni tradične konajú aj hodové slávnosti.

Stavba kaplnky sa začala v roku 1832 a dokončená bola v roku 1835. Ide o klasicistickú jednoloďovú stavbu, na východnej strane uzavretú polygonálnou apsidou, s hranolovou vežou ukončenou ihlanovou strechou. Nad jej hlavným vchodom sa nachádzajú nápisové dosky, ktoré opisujú udalosti z roku 1831.

Na oltári je umiestnený obraz Nanebovzatia Panny Márie. Veľmi vzácnou súčasťou kaplnky je šesť okenných vitráží s vyobrazeniami Božského srdca, sv. Heleny, sv. Jozefa, sv. Cyrila a Metoda, sv. Pia X. – kaplnke ich venovali Jozef Bohunický a Helena Martinkovičová-Bohunická. Vitráže zhotovili v budapeštianskéj dielni J. Palka v roku 1914. Vnútorné zariadenie kaplnky pochádza z čias jej stavby.

V roku 2001 bola kaplnka zreštaurovaná a rozšírená o prístavbu. V blízkosti kaplnky stojí malý objekt s trojuholníkovým pôdorysom, pôvodne so soškou Piety z roku 1744, ktorú dal zhotoviť Juraj Andel. Pred kaplnkou stoja dva kríže a celý areál obklopuje z troch strán štrnásť zastavení krížovej cesty zo začiatku 20. storočia.