Noc kostolov v obrazoch

Desiatky kostolov 24. mája 2014 vo večerných hodinách otvorilo svoje brány pre verejnosť.  Už po štvrtý krát sa konala NOC KOSTOLOV.  Pre záujemcov bol po celom Slovensku pripravený bohatý duchovný program, prednášky, koncerty a mimoriadne si návštevníci mohli prezrieť aj  inak neprístupné miesta. Sereď neostala bokom a tak sa úderom 18. hodiny rozozvučali zvony a Kostol svätého Jána Krstiteľa otvoril bránu nielen pre veriacich, ale každému, kto mal záujem sa dovnútra prísť pozrieť.

Podľa štatistiky má Noc kostolov, ale klesajúcu tendenciu. V roku 2011 sa do nej zapojilo 96 chrámov po celom Slovensku, v roku 2012 to bol takmer dvojnásobok a to 186, no už v roku 2013 len 53 a tento rok sa do akcie zapojilo len 41 kostolov. Projekt Noc kostolov je založený na dobrovoľnosti všetkých, ktorí vytvorili program. Podobne, ako vlani, ani tento rok nemá svojho garanta, preto sa koná len na miestach, kde chcú v tomto projekte pokračovať. Mottom vizuálneho štýlu je každý rok iný biblický verš, ktorý odkazuje práve na noc alebo je slovo noc jeho súčasťou. Tohto roku je to verš z knihy Genezis: „Nech sú svetlá na nebeskej oblohe, aby oddeľovali deň a noc a označovali obdobia, dni a roky.“ (Porov. Zach 14,7).

Aktivity v chrámoch sa konali v Trnavskej a Košickej arcidiecéze, Banskobystrickej, Žilinskej, Nitrianskej a Spišskej diecéze, ako aj v Prešovskej archieparchii, Eparchii Bratislava a Eparchii Košice Gréckokatolíckej Cirkvi a v rámci vojenského ordinariátu.

Program bol bohatý a začal hodinovou sv. omšou.  Po nej sa Noc kostolov oficiálne otvorila príhovormi primátora mesta Sereď Martina Tomčányiho a dekana Václava Ďurča. Potom už začal samotný program a to hudobno – tanečným vystúpením Modlitba bez slov, po ňom nasledovala Tvorba ako rozjímanie o Tajomstve od akademickej maliarky Kataríny Böhmovej, neskôr vystúpila vokálna skupina For you,  ďalším programom bolaPrehliadka historických a súčasných sakrálnych rúch a orgánový koncert Nočné akordy.  Ako posledný bod programu bolo pred pol nocou Zhasínanie tmy.

Prinášame Vám fotografie z tohtoročnej Noci kostolov.
Ostatné fotografie ako aj video nájdete na: http://www.seredonline.sk/clanky/noc-kostolov-2014-v-seredi/

Pristupujte k Nemu, živému kameňu, ľuďmi zavrhnutému, ale Bohom vyvolenému a vzácnemu, a aj vy sami ako živé kamene budujte sa na duchovný dom, sväté kňazstvo, aby ste prinášali duchovné obete príjemné Bohu skrze Ježiša Krista. Veď stojí v Písme: Ajhľa, kladiem na Sione uholný kameň, vyvolený, vzácny, a kto verí v Neho, nebude zahanbený.
1Pt 2, 4-6