FarnostSered
  • Vitajte na webe seredského dekanátu


Blíži sa DOD na Katarínke

  • Ostatná aktualizácia: nedeľa, 03. júl 2016, 16:06
  • Napísal: Andrej Macho
  • Návštevy: 2111
  • 03 júl

katarinka dod16 2V utorok 5. júla sa na sviatok sv. Cyrila a Metoda uskutoční tradičný Deň otvorených dverí na Katarínke.

Podujatie organizované dobrovoľníkmi z Katarínky sa teší obľube všetkých vekových kategórií a najmä malých detí. Turisti a priaznivci, ktorí prichádzajú z blízkeho okolia a rôznych kútov Slovenska, sa na Katarínku môžu dostať po turistických značkách z obcí Naháč, z Dechtíc, alebo môžu využiť parkovisko pod Katarínkou, na ktoré sa dostanú odbočkou medzi týmito obcami.

Hlavný program sa zaháji svätou omšou v lodi Kostola sv. Kataríny Alexandrijskej o 10:30. Po nej bude nasledovať historické divadlo a v čase obeda sa môžu návštevnici tešiť na občerstvenie v podobe cesnačky a klobásy. Popoludní sa deti budú môcť realizovať v rôznych tvorivých cechoch a nebude chýbať ani sprevádzanie ruinami kostola a kláštora s historickým výkladom. Pre imobilných návštevníkov a pre rodičov s kočíkmi je v prípade potreby na trase medzi parkoviskom a Katarínkou pripravená „kyvadlová doprava - biela kocábka“.

V tomto období taktiež prebiehajú posledné prípravy na otvorení celoročnej expozície o projekte Katarínka, o jej minulosti a realizovaných výskumoch. Výstava bude súčasťou historickej expozície v obnovenom kaštieli v neďalekej Chtelnici. Slávnostné otvorenie rekonštruovaných častí prebehne 1. a 2. júla 2016. Práve v Chtelnickom kaštieli bol listinou grófa Kryštofa Erdődyho založený kostol a Kláštor sv. Kataríny. O dva roky tomu bude presne 400 rokov.

Záchranu kostola a kláštora sv. Kataríny organizuje občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Počas 22 rokov existencie projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1531 dobrovoľníkov, ktorí sa venovali záchrane historickej pamiatky a zveľaďovaniu blízkeho okolia. Na konzervovanie ruín sa využívajú dobové techniky murovania, škárovania, kresania dubových trámov, či vlastnoručne tesaný rumpál. V nasledujúcej sezóne bude prebiehať oprava hlavíc pilierov, konzervácia múrov v presbytériu, archeologický výskum, dokončovacie práce vo veži a osadenie točitého schodiska za účelom zriadenia vyhliadky.

Informoval: Katarínka, o.z.

katarinka dod16