Poprad bol dejiskom druhého Národného stretnutia mládeže P15

• Ostatná aktualizácia: sobota, 15. august 2015, 14:08

p15 pohladPápež František vybral ako tému na stretnutia mládeže v tomto roku blahoslavenstvo: "Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha."

Poprad bol od 31.07.2015 dejiskom Národného stretnutia mládeže P15, ktoré nadväzuje na Svetové dni mládeže (SDM). Špeciálny program šitý na mieru, v ktorom počas troch dní vystúpilo viac než tristo profesionálnych a amatérskych hostí, bol zameraný na odkrývanie pokladov. Lákal na umelecké čísla, ale aj na slávenia a modlitby, ktoré sa mladým predstavili v netradičnom šate. Vyše tritisíc ľudí, ktorí sa na podujatie zaregistrovali, čakala expedícia s túžbou objaviť poklady živej Cirkvi. Na akcii, ktorú centrálny tím spolu s dobrovoľníkmi chystal jeden a pol roka, vyvrcholila špeciálna duchovná príprava Čistý rok. Mladí zaplnili celé mesto, najväčšia časť programu sa uskutočnila v Aréne Poprad a v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. Pod Tatrami mladí symbolicky odštartovali aj duchovnú prípravu na SDM, ktoré sa o rok uskutočnia o rok v Krakove. Prebiehať bude pod názvom “Milosrdný rok”. Nadviaže na Jubilejný rok milosrdenstva, ktorý ohlásil pápež František.

P15, ktorého generálnym partnerom je mesto Poprad, trvalo do nedele 02.08. Nechýbali v ňom katechézy s biskupmi pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a športové aktivity. P15 má 15 patrónov, logo i hymnu. Naspievala ju Sima Martausová. Predchádzal mu pracovný týždeň dobrovoľníkov. “Príprava začala už vlani v septembri, kedy sme pripravili mládežnícky program 7BOLESTNÁ v Šaštíne. Na program sme nadviazali novembrovou púťou kríža SDM a ikony Panny Márie, ktoré daroval mladým sveta pápež Jána Pavol II. V súčasnosti prebieha jeho putovanie v rámci príprav na SDM v Poľsku,” hovorí kňaz Ondrej Chrvala, hlavný zodpovedný za P15, ktoré nadväzuje na Národné stretnutie mládeže R13 (2013). Bola to alternatíva pre tých, ktorí nemohli vycestovať na SDM v Rio de Janeiro. Navštívilo ju okolo tritisíc mladých ľudí z viacerých krajín. Podnetom pre ne boli SDM. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II.

“Pápež František vybral ako tému na stretnutia mládeže v tomto roku blahoslavenstvo: “Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha”. V Poprade na P15, kúsok od Poľska, kam budeme putovať o rok, rozoberieme blahoslavenstvo na “súčiastky”. Pozrieme sa naň hlbšie a z iného pohľadu,” hovorí režisér P15 Pavol Danko. V prvý deň, ktorý sa začal o 15:00 h otváracím ceremoniálom s názvom 1984, bude v centre pozornosti srdce. Vystúpili rôzni hostia, napríklad skupiny Ameň Kameň, Tanečné divadlo ATak, ForDžoj či Projekt 36 a Ochotnícky divadelný súbor Šariš W.P.E. Tím naplánoval i sprievod ulicami Popradu spojený s charitatívnou zbierkou šatstva. V Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie bola potom svätá omša, po ktorej odhalili pamätnú tabuľu sv. Jánovi Pavlovi II. Predsedal jej spišský biskup Štefan Sečka, mladým sa prihovoril košický arcibiskup Bernard Bober. Po agapé sa mladí stretli v skupinkách a program ukončili netradičnou krížovou cestou, ktorú pripravil bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Vystúpil i Pavel Helan z Čiech, vychádzajúca hviezda z českého hudobného neba.

p15 foto1

Druhý – sobotný deň – sa poniesol v znamení témy “poklady”. Program odštartovali modlitby, ktoré mala každá diecéza samostatne. Nasledovala katechéza Hľadá sa poklad s bratislavským eparchom Petrom Rusnákom doplnená o svedectvá a umelecké čísla. Predstavila sa i autorka hymny P15 Sima Martausová. Po stretnutí v skupinách mladí spoznali dar sv. liturgie prešovským pomocným biskupom Milanom Lachom. Sobotné popoludnie patrilo rehoľníkom, ktorý slávia Rok zasväteného života. Na Námestí sv. Egídia nachystali tzv. EXPO povolaní – prehliadku aktivít a činností reholí, hnutí, inštitútov a pro-rodinných organizácií. Sprievodnými aktivitami boli open air koncert zasvätených, divadelné predstavenia, športové a oddychové aktivity v meste Poprad a adorácie v kostole s relikviami patrónov P15. Program vyvrcholil vigíliou so žilinským biskupom Tomášom Galisom a projektom Godzone.

p15 foto2“V nedeľu bola venovaná veľká časť programu blahoslavenstvám. Spustili sa i prípravy na Svetové dni mládeže v Krakove. Z toho dôvodu mal celý nedeľný program poľskú príchuť. Nechýbali „heslá“ ako Chopin, Sienkiewicz, Wojtyla, Faustína či Krakov. V programe zazneli piesne poľského skladateľa Piotra Rubika, ktorý nám dal špeciálny súhlas preložiť ich do slovenčiny. Modlili sme sa i Korunku Božieho milosrdenstva,” odkrýva Danko. Po chválach s rožňavským biskupom Stanislavom Stolárikom si mladí vypočuli katechézu sekretára Kongregácie pre východné cirkvi Cyrila Vasiľa. Predstavil sa aj klavírny virtuóz Richard Rikkon. P15 vyvrcholil spustením Milosrdného roka – duchovnej prípravy na SDM 2016 v Krakove a svätou omšou, ktorú celebroval predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. V Poprade sa stretnutia zúčastnili takmer všetci biskupi Slovenska. Pod Tatry tiež dorazili stovky rehoľníkov z celého Slovenska.

ZDROJ: Rada pre mládež a univerzity KBS, konzervativnyvyber.sk

WEB: http://www.narodnestretnutiemladeze.sk

VÝBER FOTOGRAFIÍ: https://goo.gl/photos/26yXNmpd6mTn8Eg97

VŠETKY FOTOGRAFIE: https://www.flickr.com/photos/radapremladezauniverzitykbs/albums