Púť miništrantov z celej Európy vyvrcholila stretnutím s pápežom Františkom
- Ostatná aktualizácia: utorok, 11. august 2015, 16:53
- Napísal: Andrej Macho
- Návštevy: 1937
- 11 aug
Vatikán 4. augusta – „Tu som, pošli mňa" - v duchu týchto slov proroka Izaiáša (6,8) sa koná v Ríme od 3. do 9. augusta medzinárodná púť miništrantov, ktorú každých päť rokov organizuje medzinárodné združenie Coetus Internationalis Ministrantium (CIM). Medzi rozličnými európskymi krajinami je Slovensko zastúpené 150-člennou skupinou z Nitrianskej a Žilinskej diecézy a tiež štyrmi desiatkami miništrantov z Trnavskej arcidicézy.
„Pre niektorých chlapcov to je prvá šanca zažiť univerzálnosť a rozmer spoločenstva Cirkvi", povedal na margo 11. ročníka podujatia predseda Medzinárodného združenia miništrantov Mons. Ladislav Nemet SVD, ktorý je biskupom diecézy Zreňanin v srbskej Vojvodine. Vysvetlil, že cieľom organizátorov je tiež vytvoriť pre miništrantov príležitosť na „posilnenie radosti z ich poslania".
Program jedenásteho ročníka podujatia dnes začal rannou svätou omšou na rôznych miestach a návštevou katakomb sv. Kalixta, kde sú aj pozostatky sv. Tarzícia, patróna miništrantov. V popoludňajších hodinách sa Námestí sv. Petra vo Vatikáne zhromaždilo vyše desaťtisíc chlapcov a dievčat z Talianska, Francúzska, Portugalska, Maďarska, Slovenska, Česka, Litvy, Ukrajiny, Chorvátska, Srbska, Rakúska, Rumunska, Belgicka, Nemecka a Švajčiarska, ale tiež aj z Brazílie a ďalších krajín. Od 16. hodiny dostali priestor rôzne hudobné skupiny a svedectvá miništrantov.
Očakávaným vyvrcholením bol príchod pápeža Františka o 18.00. V mene prítomných skupín Svätého Otca pozdravil predseda združenia miništrantov Mons. Nemet. Pripomenul, že medzinárodné združenie miništrantov organizuje púte do Ríma od roku 1962 a tento rok má púť účasť z 23 krajín troch kontinentov. Ďalej povedal: „Naše pútnické šatky majú rozličné farby; sú sfarbené tak ako naše krajiny pôvodu, pestrofarebné ako náš život v našich domovoch. Niektorí z nás majú život osobitne ťažký. Naši priatelia miništranti z Ukrajiny sú dnes v takej situácii, že musia znášať hrôzy vojny vo svojej krajine. Vaša šatka, Svätý Otec, je biela. Je to farba pokoja. Prijmite, prosím, túto šatku od chlapca z Ukrajiny s naším «ďakujem», Svätý Otče, za to, že sa veľa modlíte a pričiňujete o pokoj. Táto šatka je symbolom jednoty so všetkými miništrantmi, chlapcami a dievčatami, ktorí sú tu."
Do spoločnej modlitby vešpier so Svätým Otcom Františkom sa zapojili mladí v rôznych rečiach. Medzi úmyslami spoločnej modlitby bola na prvom mieste prosba za pokoj. Svätý Otec vo svojom príhovor poukázal na to, že blízkosť a dôverný vzťah miništranta s Eucharistickým Ježišom je zároveň príležitosťou otvárať sa voči druhým a kráčať spoločne za veľkými cieľmi. Na príklade mladého proroka Izaiáša pápež František vysvetlil, ako prvá iniciatíva v tomto vzájomnom zblížení prichádza z Božej strany. Nadviazal tak na úryvok o povolaní proroka Izaiáša (Iz 6,1-8), ktorý zaznel v rámci vešpier. Slová odpovede tohto proroka: „Tu som, pošli mňa" tvoria zároveň motto tohtoročného stretnutia miništrantov. Tieto slová tvorili aj refrén piesne, ktorá na spôsob hymny opakovane zaznievala v angličtine: „Here I am, Lord..."
Plné znenie príhovoru Svätého Otca
„Drahí miništranti, dobrý večer!
1. Ďakujem vám za vašu početnú prítomnosť, ktorá sa odvážne vzoprela rímskemu augustovému slnku. Ďakujem biskupovi Nemetovi, vášmu predsedovi, za slová, ktorými uviedol toto stretnutie. Vydali ste sa na cestu z rôznych krajín, aby ste putovali do Ríma, na miesto mučeníctva apoštolov Petra a Pavla. Je dôležité vidieť, že blízkosť a familiárnosť s Eucharistickým Ježišom v službe pri oltári sa tiež stáva príležitosťou otvoriť sa ostatným, aby sme kráčali spolu, volili si náročné ciele a nachádzali silu na ich dosiahnutie. Je zdrojom pravej radosti uvedomovať si, že sme malí a slabí, no pritom vedieť, že s Ježišovou pomocou môžeme byť zaodetí silou a vydať sa na veľkú cestu v živote v jeho spoločnosti.
Aj prorok Izaiáš objavuje túto pravdu, a síce, že Boh očisťuje jeho úmysly, odpúšťa jeho hriechy, lieči jeho srdce a robí ho súcim vykonať dôležitú úlohu, priniesť ľuďom Božie slovo, stanúc sa nástrojom Božej prítomnosti a milosrdenstva. Izaiáš objavuje, že odovzdaním sa v dôvere do Pánových rúk bude celý jeho život premenený.
2. Biblický úryvok, ktorý sme počuli, nám hovorí práve o tomto. Izaiáš má videnie, ktoré mu dáva cítiť Pánovu vznešenosť, ale zároveň mu odhaľuje, ako On, aj keď sa zjavuje, zostáva vzdialený. Izaiáš zisťuje s úžasom, že Boh je tým, kto robí prvý krok - nezabudnite na toto: Boh je vždy ten, kto urobí prvý krok v našom živote – zisťuje, že je to Boh, kto sa približuje ako prvý; uvedomí si, že Božiemu konaniu nebráni jeho nedokonalosť, že je to čisto Božia dobrotivosť, ktorá ho robí súcim pre misiu, meniac ho na úplne nového človeka, a tak schopného reagovať na jeho volanie a povedať: «Tu som, pošli mňa» (Iz 6,8).
3. Vy dnes máte viac šťastia ako prorok Izaiáš. V Eucharistii a v iných sviatostiach zakusujete dôvernú blízkosť Ježiša, lahodnosť a účinnosť jeho prítomnosti. Nestretávate Ježiša sediaceho na nedosiahnuteľnom vysokom a vznešenom tróne, ale v eucharistickom chlebe a víne, a jeho slovo nerozochvieva prahy dverí, ale struny srdca. Tak ako Izaiáš, aj každý z vás objavuje, že Boh, aj keď sa stal v Ježišovi blízkym a s láskou sa k vám sklonil, zostáva vždy nekonečne väčší a presahujúci naše schopnosti porozumieť vnútornú podstatu. Tak ako Izaiáš, aj vy zakusujete, že iniciatíva prichádza vždy od Boha, pretože je to on, kto vás stvoril a chcel. Je to on, ktorý vás v krste urobil novými stvoreniami a je to vždy on, kto s trpezlivosťou čaká na odpoveď na jeho iniciatívu a ponúka odpustenie každému, kto ho o to prosí s pokorou.
4. Ak nekladieme odpor jeho pôsobeniu, on sa dotkne našich perí ohňom jeho milosrdnej lásky, ako to urobil u proroka Izaiáša, a to nám umožní prijať ho a prinášať našim bratom. Ako Izaiáš, aj my sme pozvaní nezostať uzavretí do seba, chrániac našu vieru v podzemnom úkryte na utiahnutie sa v ťažkých časoch. Sme naopak povolaní deliť sa o radosť z vedomia, že sme vyvolení a zachránení Božím milosrdenstvom, aby sme boli svedkami, že viera je schopná dať nové nasmerovanie pre naše kroky, že ona nás robí slobodnými a silnými, aby sme boli ochotnými a súcimi pre misiu.
5. Aké je pekné zistiť, že viera nám dáva vyjsť zo seba, z našej izolácie, a práve tým, že nás napĺňa radosťou z priateľstva s Kristom Pánom, posúva nás smerom k ostatným, čím sa prirodzene stávame misionármi! Miništranti misionári: Takých vás chce Ježiš!
Vy, drahí miništranti, čím bližší budete k oltáru, čím viac budete pamätať na dialóg s Ježišom v každodennej modlitbe, tým viac sa budete sýtiť Slovom a Telom Pána a tým viac budete schopní ísť k blížnym prinášajúc im dar, ktorý ste dostali, s entuziazmom dávajúc zo seba radosť, ktorá vám bola darovaná.
Ďakujem vám za vašu ochotu slúžiť pri Pánovom oltári, robiac z tejto služby cvičisko výchovy k viere a láske k blížnemu. Ďakujem, že ste tiež začali odpovedať Pánovi ako prorok Izaiáš: «Tu som, pošli mňa» (Iz 6,8)."
(Preklad: Slovenská redakcia VR)
Veľkú skupinu slovenských miništrantov v Ríme sprevádza d. p. Marek Smatana, koordinátor pútnikov Žilinskej diecézy. Ani mimoriadna horúčava podľa jeho slov nebola prekážkou pre 141 mladých z Nitrianskej a Žilinskej diecézy, aby dnešný prvý deň svojho pobytu v Ríme prežili v radosti zo stretnutí a zo zážitkov pri návšteve posvätných miest. Navštívili Baziliku sv. Petra, kde dopoludnia spolu slávili svätú omšu v Kaplnke sv. Jozefa, a prezreli si Vatikánske múzeá so Sixtínskou kaplnkou. Žilinská diecéza organizuje takúto púť pre svojich miništrantov už po druhý raz, prvýkrát to bolo pred piatimi rokmi. Tentoraz sa organizačne spojili s Nitrianskou diecézou, z ktorej pochádza viac ako polovica účastníkov púte. Ide zväčša o chlapcov v tínedžerskom veku, ale i starších. Na púť prišlo zo Slovenska aj niekoľko dievčat.