Viete čo je eRko?

• Ostatná aktualizácia: piatok, 17. jún 2016, 23:56
  • Napísal: Stanislava Janegová
  • 03 sep

Erko2015 kokava fotoIde o detskú organizáciu s celoslovenskou pôsobnosťou registrovanú na Ministerstve vnútra SR pod hlavičkou Občianskeho združenia od roku 1990. Základom činnosti hnutia je pravidelná mimoškolská práca s deťmi  v malých skupinkách, ktoré nazývajú jednoducho a výstižne „stretká“. Motto združenia znie "Radostnou cestou svedectva viery kráčame spolu malí i veľkí."

O program a náplň činností sa im starajú vyškolení dobrovoľníci. Združenie eRko zastrešuje viac ako 8000 členov a momentálne patrí k najväčším organizáciám, ktoré na Slovensku pravidelne pracujú s deťmi a mladými ľuďmi. Medzi ich hlavné hodnoty patrí živá viera, radostná túžba, otvorené spoločenstvo, úcta k životu, zodpovednosť a dôvera.

Jedno takéto združenie máme aj v Seredi. Funguje od roku 2005. Jeho členovia sa stretávajú raz týždenne a sú rozdelení na tri skupiny. Do prvej skupiny patria chlapci a do druhej dievčatá, t.j. žiaci druhej až piatej triedy a do tretej skupiny žiaci šiestej až ôsmej triedy. V súčasnosti kolektív tvorí 21 dievčat a 16 chlapcov. Okrem toho je jeho súčasťou aj 12 členný tím hlavných animátorov aj s pomocníkmi. Od nového školského roka je zodpovednou osobou za seredskú farnosť Andrej Macho. Deťom sa tiež venujú i ďalší dobrovoľníci - Martina Takáčová, Michaela Ambrušová, Tomáš Široký, Milan Navrátil, Veronika Huláková, Andrea Sűttőová, Erik Hudcovič, Jana Kojšová a Samuel Široký.

Stretnutia sa pravidelne organizujú vo farskom Pastoračnom centre a od septembra 2016 sa skupinka chlapcov bude stretávať aj na CZŠ sv. Cyrila a Metoda. Spoločne sa modlia, rozprávajú o Bohu, hrajú, športujú, učia sa ako byť živými členmi okolia, v ktorom žijú; chodievajú na výlety a spoločné akcie i s ostatnými eRkármi z okolia.

„Keď je pekné počasie, veľmi radi chodíme do prírody alebo organizujeme rôzne výlety. Zvykli sme si aj na pravidelné podujatia ako karneval, opekačka, či mikulášske a vianočné stretnutia. V rámci našej činnosti sa pravidelne zapájame aj do celoslovenských akcií organizovaných eRkom. Je to napríklad Týždeň bez telky – Vypni telku, zapni seba!, Biela stužka – deň počatého dieťaťa, Detský čin pomoci, Dobrá novina a mnohé ďalšie a každoročne organizujeme letný tábor, na ktorý sa deti vždy veľmi tešia“, uviedla členka seredského eRka Michaela Ambrušová

"Tento rok sa budeme snažiť o spestrenie pravidelných stretiek a taktiež o 'výjazdy' a výlety mimo Sereď. Plánujeme sa zúčastniť hravého Dňa radosti, Pexesománie, Športových hier a v septembri 2016 ísť na výročný výlet, keďže eRko Sereď slávi svoje desiate narodeniny, kde chceme zobrať i rodičov detí, aby sme aj takto napĺňali poslanie eRka - Radostnou cestou ... kráčame spolu malí i veľkí." prezradil novozvolený ZOF Andrej Macho.

VIAC INFO NA: www.erko.sk, www.sered.fara.sk/aktivity/spolocenstva/erko

O tom kto nás podporuje a kam nás naše túlavé topánky zaviedli nájdete na: www.sered.fara.sk/aktivity/spolocenstva/erko/info

ZDROJ: www.novinky.sered.sk, upravené