Predstavuje sa nám náš diakon z víkendovej praxe

Tak pán diakon, ako by si sa v skratke predstavil našej farnosti?

Narodil som sa v roku 1990 v Bratislave. Detstvo som prežil v Lipovej, mám šiestich mladších súrodencov, troch bratov a tri sestry. Po základnej škole som študoval na gymnáziu v Šuranoch a potom, v roku 2010 som vstúpil do seminára v Bratislave. V júni minulého roka som bol vysvätený za diakona pre Trnavskú arcidiecézu. Od 1. 10. som pridelený na prax počas víkendov do farnosti Sereď.

Môžeš nám opísať svoju cestu k spoznaniu a rozvíjaniu povolania ku kňazstvu, ktoré si v sebe objavil?

Moja cesta povolania nepochybne začala v rodine,  kde nás rodičia odmalička viedli k modlitbe a sviatostnému životu. Ako malý chlapec som obdivoval úlohu kňaza, a tiež som „slúžieval“ sväté omše. Dôležitým medzníkom bolo aj keď som začal miništrovať a zrazu som mohol vidieť službu kňaza zblízka. V puberte mi tieto detské predstavy, samozrejme, vybledli a prišli aj iné záujmy, aj prvé lásky . V tomto období dôležitú úlohu zohrala aj partia dobrých kamarátov pod vedením kňaza, ktorý sa nám venoval a brával nás na výlety do hôr. Popritom nás učil budovať osobný a úprimný vzťah k Bohu. Vtedy som opäť už vážnejšie, pocítil povolanie do kňazskej služby. Podal som si prihlášku do seminára, kde ma aj prijali a som veľmi vďačný za dobrý tím predstavených ako i dobrú partiu chalanov- bohoslovcov, ktorú som medzi jeho múrmi zažil. A som rád, že sme si nablízku a môžeme si navzájom pomáhať. Seminárom a najmä týmto posledným, šiestym, rokom sa začala bezprostredná príprava: každý nový deň je výzva vstať a kráčať a učiť sa v Ježišovej škole. Som vďačný za to, že môžem cítiť jeho prítomnosť, a že má so mnou trpezlivosť .

Aké máš záľuby a obľúbené jedlo?

Odmalička mám veľmi rád turistiku a rôzne druhy športov, najmä futbal. Rád spievam a učím sa na klavíri. Medzi moje hobby patrí aj chovateľstvo (včely a aj iné väčšie domáce zvieratá... :) )

Podeľ sa s nami o svoj obľúbený citát zo Sv. Písma alebo s myšlienkou, ku ktorej sa v mysli rád vraciaš?

Veľmi ma oslovuje žalm, ktorý sa modlíme každú sobotu večer: „Môjmu srdcu dal si väčšiu potechu, než majú tí, čo oplývajú vínom a obilím.“ - čo sa dá tak moderne parafrázovať ako: Kto má Boha, je bohatší ako by mal celý „majland,“ ale bez Boha. Zároveň je to však aj zodpovednosť deliť sa s týmto bohatstvom s druhými. Ako kňaz by som sa chcel deliť o toto bohatstvo službou všetkým ľuďom, ku ktorým budem poslaný.  Druhá vzpruha, ktorá ma zasahuje: „Ustavične sa radujte v Pánovi.“ Ak cítim, že sa radosť stráca, to už bliká kontrolka, že sa vzďaľujem od zdroja radosti, od Pána.
Rýchlo naspäť k Nemu, On má pre každého náruč vždy otvorenú.

Všetkým veriacim seredskej farnosti prajem požehnaný nový rok a stíšenie sa v nadchádzajúcom pôstnom čase príprav na veľkonočné sviatky a zároveň vás prosím i o modlitby za nás bohoslovcov i kňazov, sú veľmi potrebné, lebo aj my sme len ľudia.
Nech vás Kristus, ktorý nás všetkých spája, požehná, nech vás naplní radosťou a pokojom, a nech Vám dá silu žiť, bojovať, zápasiť a prinášať radosť i nádej aj ľuďom navôkol.

Váš diakon
+ Štefan Gago