FarnostSered
  • Vitajte na webe seredského dekanátu

Zvonenie mieru 11.11. - 100. výročie konca 1. svetovej vojny

  • Ostatná aktualizácia: sobota, 17. november 2018, 13:32
  • Napísal: Andrej Macho
  • Návštevy: 1555
  • 10 nov

V skorých ranných hodinách 11. novembra 1918 podpísala nemecká delegácia v salónnom vagóne v severofrancúzskom Le Francport neďaleko Compiégne podmienky prímeria, dohodnuté s francúzskymi a britskými zástupcami Dohody.

Vytúžený koniec vojny ohlásila posledná delostrelecká salva 1. svetovej vojny dňa 11.11. o 11-tej hodine a 11-tej minúte a hlahol kostolných zvonov v svetových metropolách, mestách i dedinách.
Aj v nedeľu 11.11.2018 o 11. hodine a 11. minúte zaznejú zvony mnohých miest do celého sveta a hlas našich zvonov sa k nim pripojí.

mier zvon Rovereto

ZVON MIERU - Symbol vznikol v meste Rovereto, kde jeho obyvatelia odliali 22 tonový „ZVON MIERU“ zo zbraní a nábojníc, ktoré po podpísaní prímeria v neďalekom zámočku, pozbierali na okolitých bojiskách. Piliere, ktoré ho nesú, boli zhotovené z peňažných darov 114 štátov sveta a ich zástavy vejú na počesť padlých.

Vytúžený koniec vojny ohlásila posledná delostrelecká salva 1. svetovej vojny dňa 11.11. o 11-tej hodine a 11-tej minúte a hlahol kostolných zvonov v svetových metropolách, mestách i dedinách.
Aj farnosť Sereď už patrí roky do rodiny tých miest vo svete, kde sa pri príležitosti ukončenia 1. svetovej vojny rozozvučí „Zvon mieru" na pamiatku padlých v minulých vojnách. Preto zvuk zvonov, ktoré sa pri tejto príležitosti rozozvučia, je symbolom toho, že nezabúdame a ctíme si pamiatku všetkých obetí vojen a ozbrojeného násilia, bez rozdielu, či patrili k víťazným alebo porazeným armádam, vyznávali rôzne náboženstvá, boli rôznych národností alebo rás.
K tejto spomienke sú aj v Seredi ľudia dobrej vôle hlaholom 4 zvonov v čase od 11:11 do 11:13 h pozvaní myšlienkami i modlitbami spomenúť si na padlých vo vojnách a prosiť o mier.
Keďže v roku 2018 pripadol tento deň na nedeľu a v tom čase je aj farská svätá omša, bude zvonenie kratšie ako zvyčajne.