FarnostSered
  • Vitajte na webe seredského dekanátu


Zvonenie mieru 11.11. - spomienka na padlých

  • Ostatná aktualizácia: streda, 11. november 2020, 11:14
  • Napísal: Andrej Macho
  • Návštevy: 372
  • 11 nov

mier zvon Rovereto

V skorých ranných hodinách 11. novembra 1918 podpísala nemecká delegácia v salónnom vagóne v severofrancúzskom Le Francport neďaleko Compiégne podmienky prímeria, dohodnuté s francúzskymi a britskými zástupcami Dohody.

Vytúžený koniec vojny ohlásila posledná delostrelecká salva 1. svetovej vojny dňa 11.11. o 11-tej hodine a 11-tej minúte a hlahol kostolných zvonov v svetových metropolách, mestách i dedinách.

Aj v stredu 11.11.2020 o 11. hodine a 11. minúte zaznejú zvony mnohých miest do celého sveta a hlas zvonov nášho farského kostola sa k nim pripojí.

ZVON MIERU - Symbol vznikol v meste Rovereto, kde jeho obyvatelia odliali 22 tonový „ZVON MIERU“ zo zbraní a nábojníc, ktoré po podpísaní prímeria v neďalekom zámočku, pozbierali na okolitých bojiskách. Piliere, ktoré ho nesú, boli zhotovené z peňažných darov 114 štátov sveta a ich zástavy vejú na počesť padlých.


Aj farnosť Sereď už patrí roky do rodiny tých miest vo svete, kde sa pri príležitosti ukončenia 1. svetovej vojny rozozvučí „Zvon mieru" na pamiatku padlých v minulých vojnách.
Preto zvuk zvonov, ktoré sa pri tejto príležitosti rozozvučia, je symbolom toho, že nezabúdame a ctíme si pamiatku všetkých obetí vojen a ozbrojeného násilia, bez rozdielu, či patrili k víťazným alebo porazeným armádam, vyznávali rôzne náboženstvá, boli rôznych národností alebo rás.

K tejto spomienke sú aj v Seredi ľudia dobrej vôle hlaholom všetkých zvonov v danom čase pozvaní myšlienkami i modlitbami spomenúť si na padlých vo vojnách a prosiť o mier vo svete.